Regiohelden Awards 2025: juryoverleg De Nieuwsjager
De inzendingen voor de Regiohelden Awards 2025 zijn binnen: dat betekent dat de jury’s kunnen beginnen met het bekijken en beoordelen van de inzendingen. Vorige week waren de inzendingen voor categorie ‘De Nieuwsjager’ als eerst aan de beurt. In dit artikel nemen we je mee in de overwegingen van de jury.
De jury:

Wat viel jullie het meest op aan de inzendingen? Hoe zouden jullie deze typeren? Ging het vooral om onthulling of juist doorzettingsvermogen? Of journalistieke scherpte?
Frederike: “We zagen veel diversiteit in de manier om een verhaal te vertellen.”
Frederike: “Ik vind soms dat de landelijke journalistiek niet genoeg rondrent. Het nieuws ligt vaak op straat en daar is de regionale journalistiek goed in. Dat zie je ook terug bij deze inzendingen. Doordat journalisten op bepaalde plekken wonen, weten ze wat daar speelt. Daardoor kunnen ze een verhaal eerder hebben dan de landelijke journalistiek. De straat op gaan om verhalen te halen: dat zie je bij verschillende inzendingen terug en dat vind ik gaaf.”
Nikki: “Ik vind dat de journalisten goed snappen welke verhalen belangrijk zijn voor hun regio. De impact die een verhaal heeft, is voor de mensen uit de regio super belangrijk. Die willen daar alles over weten en daar spelen de journalisten wel op in. Volgens ons heeft het misschien niet altijd veel nieuwswaarde, maar het zijn wel onderwerpen die voor de regio belangrijk zijn.”
Frederike: “En dat kun je alleen maar weten als je ook gewoon elke dag in die regio rondloopt met je stevige schoenen aan.”
Marcel: “Ze richten zich op onderwerpen die relevant en belangrijk zijn voor hun publiek in hun regio.”
Nikki: “Dat is natuurlijk echt de meerwaarde van de regionale journalistiek, want wij moeten altijd denken, waarom is dit voor de rest van Nederland belangrijk? Als dat niet zo is, dan doen we het niet. Maar deze verhalen zijn ook belangrijk.”
Nikki: “Ik vond dat er grote verschillen zaten tussen de inzendingen. De ene keer was het een achtergrondverhaal en de andere keer was het duidelijk nieuws. Soms was het moeilijk te zien of dat nieuws voortkwam uit hun eigen werk of dat dit door iemand anders was aangereikt.”
Marcel: “Als jury zien we ook gemiste kansen. We vinden de berichtgeving bij de inzendingen vaak eendimensionaal. Daarbij missen we de beschouwende kant en verdieping. Als je even een stapje terug doet, dan kun je een onderwerp in een breder kader plaatsen. Dan geef je meer context en daarmee krijgt het verhaal ook meer betekenis voor je publiek.”
Frederike: “Het verhaal boven het kleine verhaal uittillen, dat missen we bij de inzendingen”
Marcel: “We zagen veel betrokkenheid en volharding bij de inzendingen. Soms was het een eindeloze, anekdotische beschrijving, maar de journalisten steken er wel veel energie in.”
Frederike: “De betrokkenheid is groot en dat is gaaf.”
Frederike: “We zagen ook gemiste kansen, maar er is wel heel veel dedication.”
Waar heb je het meest op gelet bij de inzendingen?
Frederike: Het criterium ‘nieuwswaarde’ heb ik dubbel geteld, want ik dacht als de categorie Nieuwsjager heet, dan kan ik niet de techniek even zwaar laten tellen.”
Nikki: “‘Vakmanschap’ hebben we ook zwaar laten wegen. We vinden het belangrijk dat het verhaal goed is verteld.”
Frederike: “Bij sommige inzendingen was ik meteen enthousiast. Soms zag je dat een verhaal voortborduurde op oud nieuws of was het voor de regio niet echt belangrijk. Dat heb ik ook in mijn achterhoofd gehouden: dat het verhaal belangrijk moet zijn voor de regio.”
Marcel: “Het was een spannend juryoverleg. We hebben gekeken of er nieuws is gebracht. Daarnaast vinden we de relevantie van het thema en het vakmanschap belangrijk.”
Nikki: “We waarderen taai onderzoek van journalisten, maar het is ook heel belangrijk dat een verhaal goed wordt verteld.”
Wat is een echte nieuwsjager?
Frederike: “Wat een vraag… Even denken…. Je moet een beetje weten waar je moet krabben. Zo van: hier zit iets.”
Nikki: “Ik vind dat een goede nieuwsjager altijd op zoek is naar de scherpte en weet waar het precies wringt. En dat zit ook heel erg in de formulering. Die scherpte ontbrak soms bij de inzendingen. Maar wat is nou precies het feit wat je nu toevoegt en waar het om draait?”
Frederike: “Het is je journalistieke antenne die scherp afgesteld staat. Soms weet je het niet precies. Waarom zit hier iets? Dat is je journalistieke antenne, want je kunt dat niet altijd expliciet maken, maar je voelt wel hier zit iets.”
Marcel: “Aanvullend op wat jullie zeggen, heeft het ook te maken met het besef van je publiek. Dus: wat is jouw doelgroep? Wat betekent dat voor je productie? En de wil om het verhaal betekenis te geven. Dat je verder gaat dan de nieuwsfeiten. Dat jij het verhaal in een breder kader plaatst of ervoor zorgt dat jouw collega’s dat doen. Het is belangrijk dat je daar als nieuwsjager oog voor hebt en dat je dus ook buiten je onderwerp kan treden. Dat je het verhaal dus niet alleen voor jezelf maakt.”
Waar moet een goed nieuwsverhaal aan voldoen?
Frederike: “Een goed nieuwsverhaal is iets wat je echt nog wist. Dat je denkt wat de f*ck.”
Marcel: “Wat je niet wist, maar ook wat relevant is in de samenleving en voor je doelgroep. Een verhaal dat betekenis heeft voor je publiek.”
De vragen werden gesteld door Ester Mangnus, redacteur en jurysecretaris van het Regiohelden Festival.